En sağlıklı pencere hangisi? Whatsapp

En sağlıklı pencere hangisi?

En sağlıklı pencere hangisi?

En sağlıklı pencere hangisi?

Eviniz yaşanacak bir yerden daha fazlası olmalı. Kendinizi daha güçlü, daha mutlu ve daha huzurlu hissetmenizi sağlayarak sağlığınıza ve refahınıza katkıda bulunmalıdır. Pencereler ve kapılar bunu mümkün kılmaya yardımcı olabilir.Evinizi daha sağlıklı bir alan haline getirmeyi düşündüğünüzde gözden kaçan bir nokta pencereleriniz olabilir. Ya da belki sağlıklı bir ev için en iyi pencerelerin hangisi olduğunu merak ediyorsunuzdur? Ya da belki gelecekteki bir projeyi planlıyorsunuz ve mevcut en iyi pencereler üzerinde araştırmanıza yeni başlıyorsunuz.  

Gerçek şu ki, birçok ev sahibi enerji açısından en verimli pencerelere odaklanıyor ve içlerindeki potansiyel toksinleri göz ardı ediyor.  Yanlış sebeplerle pencere seçmek yerine hem kendi sağlığınıza hem de evinizin sağlığına etki eden şeyleri değiştirmek için zaman ve emek harcamak istemez misiniz?

Bu gönderi, sağlıklı bir evdeki pencereler için hangi malzemelerin en iyi olduğunu anlamanıza yardımcı olacak ve ayrıca Sağlıklı Ev onaylı pencere uygulamalarından bazılarını da paylaşacağım.

PENCERELER EVİNİZİN SAĞLIĞINI NASIL ETKİLER

Artık değiştirilen pencerelerin çoğu, tamamen bakım gerektirmeyen vinil pencerelerdir. Bu seçenekler tipik bir ev sahibi için son derece uygun olsa da, konu bu seçeneğe gelince bir alış-veriş söz konusudur. Vinilin PVC , ftalatlar ve hatta bisfenol toksinleri gibi toksinler içerdiği anlaşılmaktadır . Vinil, evinize girecek gaz çıkarıcı kimyasallar içeren bir plastik türüdür.  Bu kimyasallar vücudumuzdaki doğal hormon üretimine zarar verir ve bu hormon bozucuları evimize giderek daha fazla ekledikçe, bağışıklık sistemimiz de dahil olmak üzere vücudumuz baskılanır ve sağlıklı bir düzeyde çalışamaz hale gelir. 

Diğer sağlık riskleri arasında anormal üreme gelişimi, hormon bozulması ve nörolojik toksisite yer alır.

Yalıtılmamış ahşap pencereler de sağlıklı bir evde potansiyel bir sorun olabilir. Ahşabın üzerinde herhangi bir bakteri üremesini önlemek için ahşaba genellikle pestisitler ve fungisitler uygulanır. Bu GERÇEKTEN iyi bir şey olsa da, pestisitlerin ve fungisitlerin alanımıza girebileceği anlamına gelir ki bu da sağlıklı değildir. İşlenmemiş ahşap da çok gözenekli bir yüzey olduğundan hasar görebilir ve küf barındırabilir. 

ŞU ANDA SAĞLIKSIZ PENCERELER VARSA NE YAPMALISINIZ?

Yeni Vinil Pencereler:  Bu pencerelerin yeni bir ürün olması nedeniyle gazı boşaltmak için zamana ihtiyacı olacaktır. Bu pencerelerin kokusunu (bir tür “yeni ev” kokusu) fark edebilirsiniz. Bu gaz çıkışının ürünüdür. Tipik olarak yeni ürünler en çok ilk altı aydan iki yıla kadar gazdan arındırılır. Bu süre zarfında evinizde bol miktarda havalandırma olduğundan ve temiz havanın dolaştığından emin olun.  

Ayrıca, yeni olduklarında pencerelerin hemen altında yatak bulundurmamak da en iyisidir, çünkü bu uzun bir süre yakın bir yerde olacaktır. 

Eski Vinil Pencereler: Eski vinil pencereler büyük olasılıkla gaz çıkışından kaynaklanmaktadır ve eski pencerelerden VOC'lerin iç mekan havanıza girmesine ilişkin endişe oldukça düşüktür. Bununla birlikte, vinilin çizik noktalarındaki toz üzerinde herhangi bir küf oluşumunu önlemek için alanı kuru ve temiz tutmak için aktif olarak çalışmalısınız. Bu en iyi pencere çözümü olmasa da zehirli bir pencere için muhtemelen en yönetilebilir seçenektir.

Ahşap Pencereler:  Herhangi bir kimyasal işlemin alanınıza girmesini önlemek için iç mekandaki ahşabı pencerelere kapatabilirsiniz. Bu aynı zamanda pencerelerinizi uzun süre korumanın iyi bir yoludur. Ahşabın içine giren herhangi bir nem, küf oluşumuyla ilgili sorunlara neden olabilir. Ve ahşap pencerelerde küf oluşmaya başladıktan sonra kurtulmak inanılmaz derecede zor olabilir.

Doğal bir sızdırmazlık maddesi kullanın ve yenilerini alana kadar pencereleri yeniden mühürleme konusunda dikkatli olun. Ayrıca pencerelerin üzerinde herhangi bir zamanda yoğuşma olmadığından emin olmak en iyisidir. Eğer öyleyse, yoğuşmayı sildiğinizden emin olun ve havanın dolaşmasına izin vererek alanı kuru tutmak için gün boyunca gölgelikleri açtığınızdan emin olun.

Pencerenizi veya pencere uygulamalarınızı değiştirme zamanı geldiğinde, sağlıklı eviniz için en iyi pencereleri seçerek bunu gerçekten sağlıklı bir şekilde yapabileceğinizi unutmayın.